Diagnoza celiakii, alergii, nietolerancji pokarmowej, fenyloketonurii i innych chorób związanych z dietą, jest bardzo trudna. Zdarza się, że dotarcie do odpowiedniej choroby trwa latami, a w międzyczasie cierpi nasze zdrowie.
Jesteś zagubiony w swoich problemach? Nie masz już siły na udowadnianie kolejnemu lekarzowi, że nie udajesz swoich problemów? Nie dziwię się.
No ale… Od czego zacząć?
Od objawów. Jeśli występuje u Ciebie jeden, kilka lub wszystkie z wymienionych poniżej objawów, możesz przejść do następnego kroku:
– problemy ze skórą głowy, tzn. łupież, przetłuszczające się i/lub suche włosy, łuszczyca, wypadające włosy,
– bóle głowy, migreny,
– problemy z uszami tzn. stany zapalne, szum w uszach, zatykanie w uszach bez powodu,
– ciągle zatkane zatoki,
– stany zapalne w jamie ustnej, problemy z zębami, krosty na języku,
– problemy z tarczycą (niedoczynność, Hashimoto),
– refluks żołądkowy, nadkwasota żołądka,
– bóle brzucha, przelewanie w jelitach,
– biegunki, zaparcia,
– problemy skórne: wysypki, krosty, atopia, ogólne swędzenie (osobiście miałam wrażenie swędzenia całej skóry od wewnątrz), sucha, tłusta, łuszcząca się skóra,
– problemy z tuszą, nadwaga lub niedowaga,
– ból stawów, reumatyzm nawet w młodym wieku,
– ciągły stan podgorączkowy,
– chroniczne zmęczenie,
– stany lękowe, depresja,
Nie jestem lekarzem, wypisałam tylko objawy, które sama miałam. Jeśli masz podobnie, zastanów się teraz jak wygląda Twoja obecna dieta. Najlepiej, jedz dalej tak samo, ale zapisz w zeszycie wszystko co zjadłeś i wypiłeś. Po tygodniu przeczytaj notatki. Jesz wysoko przetworzoną żywność, czy świeże produkty? Twoja dieta jest monotonna czy zróżnicowana?
Zacznij od tego, żeby urozmaicić swoją dietę w świeże warzywa i owoce, staraj się zróżnicować swoje posiłki (nie jedz codziennie tego samego). Jeśli po dwóch tygodniach nic się nie zmieniło w Twoim zdrowiu, możesz pomyśleć o diecie eliminacyjnej.
Zacznij od wyeliminowania całego glutenu na tydzień lub 2. To jest trudny krok, zwłaszcza jeśli mieszkasz z rodziną, ale warto spróbować, żeby móc odpowiednio o siebie zadbać. Po tym czasie spróbuj zjeść zwykły chleb. Czujesz się gorzej niż zwykle? Niestety, dieta bezglutenowa jest dla Ciebie. Zrób tak samo z nabiałem.
W międzyczasie, poszukaj lekarza, który zleci badania krwi w kierunku alergii pokarmowej (panel pediatryczny), lub zrób takie badania prywatnie.
Kolejnym krokiem są badania w kierunku nietolerancji pokarmowych. Ciężko znaleźć lekarza, który chciałby zlecić takie badania i często musimy wydać własne pieniądze, ale warto to zrobić. Oprócz tego, dobrze wziąć sprawy w swoje ręce i zrobić badania w kierunku celiakii, o których możecie poczytać tutaj: http://www.celiakia.pl/diagnoza/

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *