Przepis wykonałam zgodnie z zaleceniami Magdy Bębenek, z tego filmu:

Poniżej opisałam to, czego możecie dowiedzieć się na filmie.
Magda miała problem z nazwą, więc uznałam, że ‚Leśny Powideł’ będzie w sam raz 🙂

Potrzebujesz:
-100g młodych pędów świerkowych
-100g cukru

Zgodnie z zaleceniami nazbierałam młodych pędów i wybierałam drzewka, które są większe ode mnie. Dodam, że zbieranie pędów z gałązek już prawie całkiem zaschniętych jest dobre dla drzew. Nie muszą tracić energii na rozwój pędów, które i tak uschną.
Udało mi się uzbierać 160g. Zieleninkę wypłukałam, zapomniałam poszatkować, wrzuciłam z cukrem do blendera. Kiedy nie chciało się zmiksować, zorientowałam się że zapomniałam poszatkować, ale dodałam odrobinę wody i już wszystko działało. Podgrzałam powideł, aż wyparowała woda i zrobił się odpowiednio gęsty. Podczas gotowania dodałam troszkę soli (sól poprawia smak, także słodkich dań). Przełożyłam do słoiczka, zakręciłam, obróciłam do góry dnem. Powideł mam zamiar otworzyć jesienią, bo się ładnie zassał.
Surowe resztki z blendera wysmarowałam truskawkami i zjadłam (genialne połączenie). Ostatki powidła z garnuszka chciałam zalać herbatą i spróbować, ale zanim się obróciłam, moja mama umyła garnuszek 🙁

W górach, pędy są jeszcze malutkie, więc zdążycie jeszcze narobić powidła na zimę.

2 Thoughts on “Leśny Powideł”

  • Super! Jak Ci smak pasuje? 🙂
    Ja już wiem, że za rok robię z mniejszą ilością cukru, bo jak na moją – prawie bezcukrową dietę – dżemopowidła wyszły trochę za słodkie. Mój chłopak nie ma jednak żadnych oporów przed ich pochłanianiem ;))

    • Dla mnie to jest smak dzieciństwa, kiedy pędy zasypywało się cukrem i piło syrop, który był strasznym ulipkiem 😀 Ale też myślę o tym, żeby ograniczyć w przyszłym roku cukier. Czytałam gdzieś, że wszelkie konfitury można robić bez słodzidła: trzeba dodać odrobinę soli (wyciąga cukier z owoców). Sprawdziłam – ze śliwkami i truskawkami działa, z czarną porzeczką nie 😀

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *